AN ȘCOLAR 2018-2019

Simpozionul Regional „Henri Coandă”

ediţia a XV-a

„ŞTIINŢA ŞI TEHNOLOGIA ÎN ŞCOALA ROMÂNEASCĂ”

ÎNSCRIS ÎN CAERI 2019, NR. 3016/09.01.2019, POZIȚIA 862

SCOPUL:

Simpozionul constituie un bun prilej pentru stimularea gândirii integrate şi a creativităţii în domeniul ştiinţei, tehnologiei, protecţiei mediului şi artei a elevilor  liceelor tehnologice din Buzău şi din ţară, pentru identificarea posibilităţilor de realizare a unor colaborări şi parteneriate în învăţământul preuniversitar tehnic.

SECŢIUNI:

1.      Ştiinţe

2.      Tehnologie

3.      Mediu

4.      Artă

GRUP ŢINTĂ

Proiectul, prin activităţile sale, se adresează elevilor din clasele gimnaziale și liceale din toată ţara cât şi profesorilor coordonatori ai acestora.

OBIECTIVE:

·        Dezvoltarea gândirii integrate a elevilor, stimularea creativităţii lor în realizarea de lucrări teoretice si practice folosind descoperirile ştiinţifice şi noile tehnologii din domeniul lor de pregătire;

·        Identificarea metodelor şi mijloacelor moderne care să atragă în studiul ştiinţelor şi tehnologiei printr-un schimb de idei, opinii, experienţă între elevi şi cadrele didactice coordonatoare.

·        Exinderea spectrului de rezultate/ produse ale învăţării.

·        Asigurarea oportunităţii de valorizare a produselor elevilor şi cadrelor didactice din învăţământul preuniversitar.

·        Promovarea tehnologiilor didactice de succes.

LOCUL DESFĂŞURĂRII:

Liceul Tehnologic „Henri Coandă” Buzău

Str. Horticolei, nr. 50, Buzău

Telefon/fax : 0238-710650,

Web: https://www.liceulhenricoandabuzau.webnode.ro

E-mail: liceul_henri_coanda_bz@yahoo.com

CONDIŢII DE PARTICIPARE:

Simpozionul Regional se va desfășura în data de: 16.05.2018 la sediul Liceului Tehnologic „Henri Coandă” Buzău.

Înscrierea participanţilor  se va realiza până în data de 11.05.2017 prin completarea fişei de înscriere şi trimiterea ei la adresele corespunzătoare fiecărei secțiuni. Pentru participanții din Buzău prezența este obligatorie, iar pentru participanții din țară participarea poate fi indirectă.

·        Pentru participare directă candidaţii se vor prezenta cu lucrarea atât în format electronic cât şi tipărită.

·        Pentru participare indirectă odată cu trimiterea fişei de înscriere va fi trimisă  şi lucrarea în format electronic.

Pentru mai multe detalii ne puteţi contacta la următoarea adresă:

simpozionhenricoanda2019@yahoo.com

AN ȘCOLAR 2017-2018

Simpozionul Regional „Henri Coandă”

ediţia a XIV-a

„ŞTIINŢA ŞI TEHNOLOGIA ÎN ŞCOALA ROMÂNEASCĂ”

ÎNSCRIS ÎN CAERI 2018, NR. 24986/22.01.2018, POZIȚIA 2050

SCOPUL:

SECŢIUNI:

1.      Ştiinţe

2.      Tehnologie

3.      Mediu

4.      Artă

GRUP ŢINTĂ:  Proiectul, prin activităţile sale, se adresează elevilor din clasele a IX-a – a XII-a de la liceele tehnologice din toată ţara cât şi profesorilor coordonatori ai acestora.

OBIECTIVE:

·        Exinderea spectrului de rezultate/ produse ale învăţării.

·        Promovarea tehnologiilor didactice de succes.

LOCUL DESFĂŞURĂRII:

Liceul Tehnologic „Henri Coandă” Buzău

str.Horticolei , nr. 50, Buzău

tel / fax : 0238-710650,

Web: https://www.liceulhenricoandabuzau.webnode.ro

E-mail: liceul_henri_coanda_bz@yahoo.com

CONDIŢII DE PARTICIPARE:

PROGRAM DESFĂŞURARE:

900 – 1000   Primirea  invitaţilor şi distribuirea mapelor simpozionului

1200 -1600   Desfăşurarea  activităţilor pe secţiuni

PARTENERI :

PRIMĂRIA BUZĂU

I.S.J. BUZĂU

C.C.D. BUZĂU

Pentru mai multe detalii ne puteţi contacta la următoarea adresă:

simpozionhenricoanda@yahoo.com

AN SCOLAR 2016-2017

SIMPOZIONUL

„Ştiinţa şi tehnologia în şcoala românească”

ÎNSCRIS ÎN CAERI 2017 , poziția 1362

Proiectul, prin activităţile sale, se adresează elevilor din clasele a IX-a – a XII-a de la liceele tehnologice din toată ţara cât şi profesorilor coordonatori ai acestora. Simpozionul este structurat pe 3 sectiuni: stiinte, mediu, tehnologie.

Nume proiect: Simpozionul Interjudetean "Henri Coandă"

Organizatori: Liceul Tehnologic „Henri Coandă” Buzău Str. Horticolei, Nr. 50, Buzău jud. Buzău Tel/Fax: 0238/710650 Web: https://www.liceulhenricoandabuzau.webnode.ro E-mail: liceul_henri_coanda_bz@yahoo.com

Condiţii de participare: Simpozionul Interjudeţean se va desfășura în data de: 12.05.2017 la sediul Liceului Tehnologic “Henri Coandă” Buzău. Simpozionul este înscris în CAERI 2017 poziţia 1362.

Perioadă înscriere: până în data de 05.05.2017

Perioadă desfăşurare: 12.05.2017

CONDIŢII DE REDACTARE A LUCRĂRILOR:

LUCRĂRILE TREBUIE SĂ CONŢINĂ DIACRITICE.

Pentru lucrările redactate în format word:

·         vor fi scrise în format A4, spaţiere la un rând, cu marginile: stânga de 25 mm și celelalte de 20 mmm (text aliniat justified);

·         titlul va fi scris cu majuscule (Times New Roman, 14, Bold), centrat;

·         la două rânduri de titlu se va scrie autorul şi instituţia (Times New Roman, 12);

·         la două rânduri de titlu se va scrie numele profesorului coordonator  și instituţia (Times New Roman, 12);

·         la două rânduri sub numele autorului se va scrie textul lucrării (Times New Roman,12);

·         bibliografia se va consemna la sfârşitul lucrării, în ordine alfabetică, astfel: nume, prenume – autor, anul, titlul, editura;

·         lucrarea va fi transmisă în format electronic, în ataşament, într-un fişier, cu următoarea denumire: nume autor-lucrare;

CRITERII DE JURIZARE:

Valoarea conţinutului

Originalitate

Utilitate

Complexitatea materialului prezentat

Modul de prezentare

Aria bibliografică

Simpozionul este fără taxă de participare.

Pentru mai multe detalii ne puteţi contacta pe adresa de e-mail: henricoanda2005@yahoo.com