Liga Elevilor Meseriași - întâlnire Poiana Pinului

19.03.2019 09:01

În perioada 8-10 martie 2019 a avut loc o întâlnire a membrilor LEM la Poiana Pinului.

Aici a fost prezentat raportul de analiză rezultat în urma studiului realizat de către elevi, cu scopul de a descoperi cea mai căutată meserie de pe piața muncii din județul Buzău. Concluzia acestui raport este aceea că cele mai căutate meserii sunt cele din domeniul mecanic.

Ca urmare, unul dintre proiectele propuse spre implementare de către LEM pentru anul școlar 2018-2019 este dotarea cu câte un kit de bază a celor 13 ateliere de practică, din liceele din județul Buzău, care au profilul mecanică, valoarea totală a investiției fiind de aproximativ 13000 lei.

Tot la această întâlnire, elevii au învățat cum pot strânge fondurile necesare pentru dotarea acestor ateliere și să planifice mai multe acțiuni în acest sens ( donații, sponsorizări, o gală de strângere de fonduri).